A mai napon a Toshiba újdonsült Windows 8.1-es platformon hódítani kívánó zászlóshajója, a Toshiba Encore kerül terítékre. A masina várhatóan a negyedik negyedévtől köszön majd vissza az üzletek polcairól 329.99 dolláros ajánlott fogyasztói áron, tehát bizakodhatunk benne, hogy idehaza is mérsékelt áron juthatunk hozzá majd, legfeljebb 99 ezer Ft-os kezdő áron, ami eddig a Windows OS-re épült tabletekről egyáltalán nem volt elmondható. Nem meglepő a mérsékeltebb árfekvés, hiszen az Androidos készülékekhez képest jóval szerényebb eladási mutatókkal rendelkeznek a Microsoft operációs rendszerével rendelkező táblagépek, köszönhető ez a felárnak és annak is, hogy ez ideáig nem igazán ejtette ámulatba vásárló közönséget a Windows 8 tabletes megoldásai.
Térjünk is rá a külsőségekre. Szürke árnyalatú polikarbonát burkolat fedi a készüléket, amely 213 x 136 x 10,68 mm-es kiterjedéssel rendelkezik. Az Encore 8 hüvelykes képátlójú HFFS megjelenítővel büszkélkedhet és 1280×800 képpontos felbontással. A HFFS körülbelül az IPS-sel megegyező tulajdonságokkal rendelkezik, de jobb szín visszaadással és fényerővel bír. Előre egy 2, hátra pedig egy 8 megapixeles kamera került, profi fotókat nem biztos, hogy ezzel a készülékkel fogunk lőni. A készülékben sztereó hangszóró van, a gyártó a videokonferenciára optimalizálta a gépet.
A tablet belsejében az Intel legújabb fejlesztésű SoC-ja teljesít majd, ami a Bay Trail-T kódnévre hallgat. A lapkán négy darab Silvermont mag található, hogy legyen némi összehasonlítási alapunk ez körülbelül az ARM Cortex-A15-ös magjaival van paritásban, tehát nagyjából az új Nexus 7 egy lehetséges vetélytársa az Encore. Ejtsünk még pár szót az Intel új SoC-járól. 22 nm-es gyártás technológiával készült, a magok párosával helyezkednek el és 1 MB-os gyorsítótárral rendelkeznek páronként. Biztosat még nem tudunk mondani, de jó eséllyel az Atom Z3770-es jelzésű proci lesz az Encoreban. Ez 4 magot jelent, magonként 1,46 Ghz-re skálázva, illetve „trubó” módban, ami nyílván kevésbé energiatakarékos 2,4 Ghz-es Burst órajelen képes megbirkózni a számításokkal. A grafikus egységet az Intel hetedik generációs HD Graphics IGP-je szolgáltatja, ez tulajdonképpen az asztali gépekbe szánt Intel procik integrált videokártyáinak butított változata. Ez nem hangzik rosszul, hiszen korábban az egyik nagy problémát az jelentette, hogy az Intel nem saját, hanem a PowerVR grafikus megoldásait alkalmazta, ami körülbelül az asztali csempék megjelenítésével még megtudott birkózni, de komolyabb grafikai manőverekre nem lehetett számítani. A rendszermemóriát tekintve 2 GB áll majd a rendelkezésünkre és 32 vagy 64 Gb-os tárhellyel gazdálkodhatunk majd, amit természetesen microSD kártyával bővíthetünk.
Ejtsünk még pár szót az Encore adatkommunikációs képességeiről is. A készüléken található szabványos 3,5 mm-es jack bemenet, microUSB port, microHDMI videó kimenet ezáltal a tárolt tartalmakat HDTV-n vagy projektoron is megtekinthetjük, 802.11 a/b/g/n Wi-Fi®, és a GPS-t sem spórolták ki a Toshiba mérnökei. Bár eddig a gyártó által közölt specifikációk között nincs ott a Bluetooth 3.0, de valószínűleg fog rendelkezni az említett feature-rel, sajnos a GSM hálózati modulról már ugyanez nem mondható el. Az akkumulátor kapacitásáról és az üzemidőről egyenlőre nincsenek információink, de bízunk benne, hogy ezen a téren is megállja majd a helyét a készülék.
Elmondhatjuk azonban, hogy ha egy ilyen készülék jövőbeni tulajdonosai leszünk, akkor egy teljes értékű X86-os rendszert „vághatunk zsebre”, Microsoft Office program családot a Skydrive-ot és mindazoknak az alkalmazásoknak a nagy részét, amelyeket az asztali gépünkre is feltelepíthetünk, tehát a szoftveres kompatibilitás már nem jelent szűk keresztmetszetet abban, hogy amikor úton vagyunk, ugyanúgy élvezhessük otthoni vagy munkahelyi Windows 8-as PC-nk nyújtotta szolgáltatásokat.
Vélemény, hozzászólás?